HAYVAN ÇİFTLİĞİ (ANIMAL FARM)

*******************************************

 Kitabın Adı: Hayvan Çiftliği
Orjınal Adı: Anımal Farm
Yazarı: George ORWELL
Sayfa Sayısı: 152
Yayın Evi: Can Sanat Yayınları
Puanım: 5/5

Yazarın Diğer Kitapları: Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984)
Burma Günleri (2004)
Aspidistra (2005)
*******************************************

KİTABIN ARKASI

Hayvan Çiftliği'nin baş karakterleri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar kendilerini sömüren insanlara karşı başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir.Amaçları daha eşitlikçi bir toplum oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçekliği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.

Altbaşlığı "Bir Peri Masalı" olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlarımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.


YORUMUM

Herkese tekrardan merhaba;
Bugün bahsedeceğimiz kitap tabi ki George ORWELL'ın Hayvan Çiftliği adlı taşlaması. George ORWELL'ın bu kitabını ve kitabın dilini çok sevdim.
Neden mi?
Hemen söyleyeyim... Kitabın altbaşlığının "Bir Peri Masalı" olduğunu belirtmiştim. Gerçekten de kitap hikaye gibi yazılmış fakat bir taşlama niteliğinde. Dahası da şu arkadaşlar kitap bir taşlama olmasına rağmen elinize aldığınız zaman çok rahat ve akıcı bir şekilde ilerliyor. Bu da benim bu kitabı çabucak bitirmem için gerekli olan sebebin sadece biri.
Kitapta hoşuma giden bir diğer nokta ise karakterlerin hayvan olarak betimlenmesiydi. Bunu asıl olaylarla bağdaştırmak çok hoşuma gitti. Eğer kitabı okumayan arkadaşlar varsa en kısa sürede okumalarını tavsiye ediyorum.Yazımı okuduysanız çoooook teşekkür ederim...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder