Öldürmek İçin Mükemmel Bir Gün

 Kitabın Adı: Öldürmek İçin Mükemmel Bir Gün
Yazarı: Mario Mazzanti
Çevirmen: Güliz Akyüz Yıldırım
Yayın Evi: Yakamoz Yayınları
Sayfa Sayısı: 360
Puanım:

Tanıtım Yazısı:

Katil Mutlaka Bir Yerde Hata Yapacak...

Soğuk bir Kasım günü, İtalya'nın Lombardiya Bölgesi'ndeki küçük bir kasabada Senegal kökenli küçük bir kız çocuğu okula gitmek üzere evinden çıkar. İsmi Ami'dir ve bir daha hiç geri dönmez.

Babası kızının kaybolduğuna dair ihbarda bulunduğu anda dur durak bilmeyen arama çalışmaları başlar. Soruşturmayı komiser Sensi yürütmektedir. Sensi'nin adamları hiçbir sonuca ulaşmayacağı kısa sürede anlaşılacak olan bir ipucunun peşine düşer.

Üstünden üç ay geçen dramatik olay çözümsüz kalır. Böylece komiser Sensi şöhretli bir kriminolog olan eski dostu Doktor Claps'i ziyaret etmeye karar verir. Claps daha konuşmanın başında bu buluşmanın gerçek sebebini anlar. Konu yalnızca Ami ile ilgili değildir. Ami kaybolan tek kız çocuğu değildir ve ortada çözülmeyen başka benzer vakalar da vardır. Son üç yılda kimliği hiç belirlenememiş olan başka birçok küçük ceset bulunmuştur. Ve hepsi de katilin benzersiz imzasını taşımaktadır...


Herkese Merhaba;

Çok uzun zamandır bloğuma yazmadığımın farkındayım. Çünkü; sınavlarım vardı ve iki hafta boyunca sınavlara odaklanmak zorunda kaldım. Elime kitap alamadım. Sadece kitaplarla bakıştık durduk. Ne kadar çok kitap okumak istesem de bu güzel duyguya engel oldum. Kendime inanamıyorum. Her neyse!!!!! Artık polisiye romanlarda konuları bir de benden dinlemeyeceksiniz. Farkında mısınız bilmiyorum ama polisiye romanlar genellikle hep tanıtım yazısındaki gibi oluyor ve benim artı bir açıklama yapmama gerek kalmıyor. Bu yüzden bende kitabın sevdiğim veya sevmediğim yönlerini sizlerle paylaşmanın daha iyi olacağını düşündüm...


Kitaba dört kelebek verdiğimi belirterek bir giriş yapsam daha iyi olacak sanırım. Belki biliyorsunuzdur. Ben pek polisiye roman okuyamıyorum. Sadece okuduğum bir polisiye romanı beğenmiştim ve emin olun bu kitapta hiç fena değildi. Elime alınca o kadar çabuk bırakamadım. Kitabın kurgusu çok iyiydi. Katil hiç tahmin etmediğin bir kişi çıktı ve katil bulunana kadar da "katil" damgası birçok kişi üzerinde sekti diyebilirim. Tam "katil bu" diye düşündüğüm sırada yazarın bana hedef şaşırttığını anladığımda kendime sinir oldum. 

Kitapta beğendiğim bir diğer nokta ise; kitap birçok kişinin ağzından anlatılıyor. Yani bir dedektif, bir katil, bir de Ami'nin babası Elaji tarafından... Sanırım ben bu şekilde yazılmış olan polisiye romanları daha başarılı buluyorum ve bu tarz yazılmış polisiye romanlar beni daha çok içine çekiyor. Nedenini tahmin edebiliyorum aslında... Çünkü ben; bir olaya birçok kişinin açısından bakmayı seviyorum sanırım. Polisiye romanlar malum konuları hep aynı. Tahmin edebilirsiniz. Hep bir dedektif vardır ve suçlu kitabın sonunda bulunuyor vs. vs. 

Bende bu tarz kitapların sıkıntısından kurtulmanın tek yolu olarak kitabın birkaç karakter tarafından anlatılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Tabi ki bu varsayımı kendime göre yapıyorum. Sonuçta her insan farklıdır ve herkes benim gibi düşünmüyordur. 


Kitap hakkında söyleyeceğim diğer bir nokta ise; kitabın akıcı bir dille yazılmış olmasıdır. Kitabın konusu müthiş bir hızla ilerliyor ve kitapta gereksiz tekrarlamalara yer yok. En çokta buna seviniyorum sanırım. Gereksiz konu tekrarları hiç bana göre değil...

Bu arada karakterleri de çok sevdim. 

Tüm bunlar dışında ne yazacağımı emin olun bilmiyorum. Konusu alışılmadık olsaydı emin olun uzun uzadıya anlatırdım. Konusu alışılmadık dediysem kitabı kötü olarak algılamayın sakın. Böyle dememin nedeni polisiye kitapların konusunun aynı olduğunu ve aynı şeyleri anlattığını düşünmem. Fakat böyle düşünmeme rağmen okuyamadığım kitaplarda olmuyor değil. 

Bu kitap hakkında size söyleyeceğim tek şey "Eğer polisiye romanları seviyorsanız, kesinlikle okumalısınız". 

Bu arada @kitapcilejderhalar ile "Öldürmek İçin Mükemmel Bir Gün" Kitabı çekilişine instagram üzerinden katılabilirsiniz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder