Kitap Yorumu #8 (Efsane)
Efsane
Marie Lu

Pegasus Yayınları
Ciltli
316 Sayfa
Efsane Serisi #1


GERÇEK,EFSANE'YE DÖNÜŞECEK

LOS ANGELES, KALİFORNİYA
CUMHURİYET
NÜFUS:20,174,282

Bir zamanlar Amerike Birleşik Devletleri'nin Batı kıyısı olarak bilinen yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır.

Cumhuriyet'in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askeri bir dehaya sahiptir. İtaatkar, hırslı ve kendisini ülkesine adamış bu genç kız onun uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. 

Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır.

Kendisi gibi asker olan abisi Metias öldürülünce June, Day'in peşine düşer. İnandıkları şeyler adına savaşan bu iki gencin kesişen yolları, onları Cumhuriyet'in karanlık sırlarına götürecektir.


     Marie Lu, Alchemy isimli bir çevrimiçi bilgisayar oyunu şirketinde sanat yönetmeni ve Fuzz Academy'nin sahibidir. Bir akşam Sefiller'i izlerken ünlü bir suçlu ile dahi bir dedektif arasında doğabilecek bir aşkın modern dünyada nasıl olabileceğini düşündüğü sırada Efsane'yi yazmak için ilham bulur. 2006'da Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden mezun olmuştur ve zamanının çoğunu trafikte bekleyerek geçirdiği Los Angeles'da yaşamaktadır. 


Merhaba; Naılsınız?

Bu ay okuduğum ikinci kitap Efsane ile karşınızdayım. Ne kadar rahat yazdım ya ikinci kitap diye. Ancak okuyamıyorum arkadaşlar. Reading Slump'ın pençesinde debeleniyorum. Her neyse, Efsane adı gibi efsaneydi. Çok güzeldi, mükemmeldi, harikaydı. Kitaba bayıldım. Okurken elimden düşüremedim. June ve Day karakterine ise çok fazla sempati duydum. June'un abisi Metias öldürülür. June' a da abisini öldürenin Day olduğu söylenir. June, bir dehadır. Cumhuriyet'te yapılan sınavda tam puan çıkaran ilk kişidir. Bu sınavı geçemeyen çocuklar ise sözde bir eğitim kampına gönderilir. Metias'ın ölümünden sonra June, Day'in peşine düşer. Fakat Day'i tanıdıkça ona inanmaya başlar ve Cumhuriyet'in aslında bir yalandan ibaret olduğunu anlar. Cumhuriyet'in koskocaman bir yalan çemberi olduğunu görür. June, hem Metias'ın katilini hem de Cumhuriyet'in iki yüzlülerini bu kitapta çözecek ve bize de okuması düşecek. Tek kelime ile pişman olmayacaksınız. Okuyun ve okutturun. 

Belki sadece şu sorun olabilir. Karakterlerin yaşları çok küçüktü. On beş yaşlarında iki çocuğun hikayesiydi bu. Bu nokta beni pek rahatsız etmese de göze batmadığını değiştirmez, tüm bunlar. Kitabın her sayfası bir olaydı ve durağan değildi. Son olarak bu seri hakkında okuduğum yorumlara göre serinin devamı gittikçe güzelleşiyormuş. Benim bundan pek şüphem yok. Bu seri beklentimi çok çok karşılayacak gibi duruyor. Başka bir yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.

                                                        
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder