Kürk Mantolu MadonnaKürk Mantolu Madonna

Sabahattin ALİ

Yapı Kredi Yayınları

160 Sayfa     "Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum "Kürk Mantolu Madonna"yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum." Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.


     25 Şubat 1907'de Gümülcine Sancağına bağlı Eğridere'de doğmuştur. Asker bir ailenin oğludur. Babası Salahattin Bey, Jön Türkleri desteklemiştir. Prens Sabahattin ve Tevfik Fikret ile dostlukları olan biridir. Aslında tüm bunları geçersek 1948 yılında öldürülmüştür. "Göklerde Kartal Gibiydim" ve "Aldırma Gönül" şarkılarını yazmıştır. Sabahattin Ali'nin birçok önemli kitabı bulunmaktadır. 


     Herkese Merhaba;
     
     Öncelikle nasılsınız?

     Ben cidden çok iyiyim. Şuaralar mükemmel kitaplar okumakla meşgulüm. Hatta o kitaplardan birisi de "Kürk Mantolu Madonna" idi. Bu kitap için Şarkıcı Madonna'nın hayatını anlatıyor ya da ondan feyiz alıyor demeyeceğim elbette. "Kürk Mantolu Madonna" Raif Efendi'nin ilginç ve bir o kadar da dokunaklı hikayesini anlatıyor. Kitap herkesin Raif Efendi'nin ne kadar sessiz ve kendi halinde biri olduğunu düşünürken, Raif Efendi'nin ofisine masası konulan karakterin onunla yakınlaşma çabalarını ve merakını okuyoruz. Daha sonra bu karakterin eline Raif Efendi'nin defteri geçiyor ve Maria Puder ile harika hikayesini okuyoruz. Resim sergisini gezerken Raif Efendi'nin "Kürk Mantolu Madonna" resminin önüne her gün gelip onu seyredişini ve daha sonra gerçek "Kürk Mantolu Madonna"y nasıl ulaştığını okuyoruz. Kısacası hayatımda okuduğum ve beni en çok etkileyen kitaplardan biriydİ "Kürk Mantolu Madonna." Okurken çok fazla düşündüm, Raif Efendi'nin kendisini geri çekmesini. Kendisini çok fazla suçlayan ve sadece ölümü beklemeye odaklanmış bir karakterdi. Maria Puder ile geçirdiği zamanları okuduğumda, kişiliğini onunla ortaya çıkardığını ve eğlendiğini anladım. Aslında aşıktı. Ancak Maria Puder, çok kararsızdı. Gerçekten aşık olup olmadığı konusunda. Fakat kitabın son yirmi sayfası işler çok fazla karıştı. İstanbul'a gelen Raif Efendi'nin Almanya'da bir dostu ile karşılaşması ve bu dostun yanındaki küçük kız işleri hayli karıştırdı. Tamam, Maria ile ayrılmak zorunda kaldılar ama o zaman birbirlerine aşıktılar. Hatta Maria, Raif'den onu Türkiye'ye çağırması için haber bekliyordu. Sonra bu mektuplaşmalar kesildi. Keşke Raif Efendi, Maria'nın kendisini bıraktığını düşünmeseydi ve ona ulaşmaya çalışsaydı. Neyse, bu kadar "keşke" yeter. 

     Kısaca söylemem gerekirse, KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE OKUMALISINIZ...


     Madem bu yazı da Sabahattin Ali'den bahsettik. O zaman buraya Edip AKBAYRAM'ın seslendirdiği Aldırma Gönül'ü de koymak istedim. Başka bir yazı da görüşmek üzere mutlu kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder